Resultat

 Resultat Segra 30/9 -2017

3,4t HF
Start nr Reg nr Traktor namn Förare Drag1 Drag2 Pull off Plac
1 73 Deutz Super5 Mattias Iseborn 92.8 93.18 3
2 66 Blue Beast Per-Arne Dahm FP 79.24 2
3 143 The Last One Elisabet Tellander FP 87.48 1
4,4t HF
Start nr Reg nr Traktor namn Förare Drag1 Drag2 Pull off Plac
1 9 Razzle Dazzle Pernilla Persson 45.32 3
2 101 Major Mover Filip Nilsson
3
4 133 Blue Steel Hans-Åke Andersson 98.69 FP 1
5 67 Detutz Super6 Bengt Jonsson 78.72 77.13 2
6
5,7t HF
Start nr Reg nr Traktor namn Förare Drag1 Drag2 Pull off Plac
1
2 120 Karl Alfred Roger Paulsson
3 21 Viktoria Beng Jönsson
4 tw Ford TW10 Hans Hellström FP 66.24 4
5 125 White Knight Daniel Turesson FP 58.39 6
6 141 Smurfen Claes Birgersgård FP 84.05 2
7 7 Ford 8700 Hans-Åke Andersson FP 75.27 3
8 109 Big Bizon Benny Tyrén FP 89.29 1
9 147 Bettan Mats Olsson FP 61.78 5
10
11 5 Little Deere martin / camilla 93.38 92.84 7
Garden 350
Start nr Reg nr Traktor namn Förare Drag1 Drag2 Pull off Plac
1 Sixten Johanna Paulsson FP 26.8 12
2 Valtra Elvin Johansson FP 21.69 13
3 BM 400 Emil Karlsson FP 20.9 14
4 Valmet 102 Elias Johansson FP FP 13.3 9
5 Katarina Paulsson Sixten FP 33.7 11
6 Oliver Andersson Black Yard FP FP 21.8 3
7 Erik Jönsson Volvo BM FP FP 25.3 1
8 Albin Jönsson Volvo BM FP FP 11.6 10
9 Hugo Andersson Vanheden FP FP 21.7 4
10 Anton Svensson Hot Deere FP FP 21.4 5
11 Axel Buregård Rödis FP FP 18.9 8
12 Oliver Johansson Ironman FP FP 24.2 2
13 Wincent Hall Gilson FP 26.8 12
14 Viktor Roth Iron Toy Junior FP FP 20.8 6
15 Maja Roth Iron Toy Junior FP FP 19.7 7
Garden 500
Start nr Reg nr Traktor namn Förare Drag1 Drag2 Pull off Plac
1 John Deere Axel Jönsson FP 27.1 2
2 Bolens Isac Jönsson FP 25.4 3
3 Bolens Elin Jönsson
4 Little Green Witch Lucas Madsen 27.4 24.5 4
5 Ironman Oliver Johansson FP FP 1
6 JD 534X Amanda Birgersgård
std 2400 Vit
Start nr Reg nr Traktor namn Förare Drag1 Drag2 Pull off Plac
1 BM 230 Johan Lindahl FP 60.67 1
2 5eren Patrick
3 BM 230 Monia Nilsson FP 60.41 2
std 3400 Gul
Start nr Reg nr Traktor namn Förare Drag1 Drag2 Pull off Plac
1 BM 700 Emma Thyrén FP 69.58 2
2 Volvo Bm 600 Christoffer Olsson FP 45.54 4
3  Valmet 1100 Rune Böösk  Andersson FP 70.91 1
4 BM 2250 Lars Lindskog FP 46.82 3
5 Volvo bm 350 Anders Håkansson FP 32.91 6
6 Boxer 350 Monia Nilsson FP 34.97 5
std 4400 Röd
Start nr Reg nr Traktor namn Förare Drag1 Drag2 Pull off Plac
1 IH 1246 Alex Petersson FP 79.45 2
2 Fiat 980 Julius ”julle” Nilsson FP 78.04 4
3 Valmet 703 Pontus Wallin FP 69.4 5
4 Valmet 903 Karl Johansson FP 86.69 1
5 Volvo BM 700 Berne Wegnel FP 79.18 3
std 5700 Rosa
Start nr Reg nr Traktor namn Förare Drag1 Drag2 Pull off Plac
1 Volvo BM 810 Göran Lindahl FP 71.2 2
2 Case 1370 Agriking Rune Böösk  Andersson FP 72.16 1
3 MF 1135 stefan pettersson 92.16 98.91 5
4 Ford 9600 Filip göransson FP 58.13 4
5 Ford 9600 Christoffer Larsson 83.86 61.77 6
6 John Deere 4440 Jörgen Petersson FP 68.06 3
std 7500 Grön
Start nr Reg nr Traktor namn Förare Drag1 Drag2 Pull off Plac
1  john deere 4640 marcus dahlman FP 100.15 1
2 Fendt 514 Anders Persson 90.24 91.32 5
3 Case 1370 Jörgen Petersson FP 96.95 2
4 Volvo 810 Ingmar Nilsson 95.66 FP 82.72 4
5 Ford TW 30 Lennart ”Nenne” Karlswson FP 94.8 3
Uppvisning
Start nr Traktor namn Förare Drag1 Drag2 Pull off Plac
1 CH Rail Caj Höst
2 Blue Wiking Martin Göransson
3 Heavy Metal Kalle Tagesson

Resultat Tvängstorp 2017-05-06

Garden 350

Namn och Traktor: 1:a drag 2: drag Pull off Plac.
1 Axel Buregård Jonsered LT2112 ”Rödis” FP 24,11
2 Wincent hall Gilson FP 21,82
3 Albin Jönsson Volvo BM FP 29,05
4 OLIVER ANDERSSON jonsered
5 Rasmus Vegehall Wildwestern FP 0,43
6 Katarina Paulsson Sixten FP 0,21
7 Johanna Paulsson Sixten FP 22,52
8 Hugo Andersson Gutbrodd FP 31,01 2
9 Oliver Andersson Black Yard FP 28,58
10 Viktor Roth Iron Toy Junior FP 24,14
11 Elvira Nilsson Burning Massey Junior 1 FP 22,85
12 Anton Svensson John Deere FP 25,02
13 Albin Jönsson Volvo BM
14 Oliver Johansson Ironman FP 32,18 1
15 Erik Jönsson Volvo BM FP 30,91 3
16 Liam Nilsson Partner
17 Anton Vegehall Gilson
18 William Lidenfors John Deere
19 Marcus Johansson 322 FP 23,36
20 William John Deere FP 23,89
21 Wille Gustavsson Burning massey junior 2 FP 26,18
22 Liam Nilsson Junior 2 FP 23,41
23 Anton Vegehall Gilson FP 24,37

Garden 500

Namn och Traktor: 1:a drag 2: drag Pull off Plac.
1 Axel Jönsson FP 29,04 1
2 Elin Jönsson Bolens 27,39 FP 27,42
3 Oliver Johansson Ironman FP
4 Lucas Madsen Little Green Witch ( John Deere 300 ) FP 28,67 3
5 Wille Gustavsson Burning Massey Junior 2
6 Isac Jönsson Bolens FP 28,82 2
7 Erik Widerfalk Wheel Horse D200 FP 25,81
8 Inez Jönsson John Deere FP 24,44

Hotfarm 4400

Namn och Traktor: 1:a drag 2: drag Pull off Plac.
1 Magnus Emilsson 77:an 67,91 85,23 2
2 Kalle Andersson Blue Steel 12,02 5
3 Pernilla Persson Razzle Dazzle 71,0 87,80 1
4 Hans-Åke Andersson Ford 8100
5 Daniel Turesson 56,68 62,81 4
6 Bengt Jonsson 68,43 76,21 3

Hotfarm 5700

Namn och Traktor: 1:a drag 2: drag Pull off Plac.
1 Benny Tyrén Big Bizon FP 101,15 1
2 Hans-Åke Andersson Ford 8700 85,62 87,29
3 Niklas Boquist Green Deer FP 25,31 4
4 Claes Birgersgård Smurfen FP 94,72 2
5 Roger Paulsson Karl Alfred FP 89,12 3
6 Hans Hellström Ford TW10
7 Johan Lindgren Volvo-Valmet
8 Mats Olsson Bettan 77,90 75,56
9 Camilla Göransson//Martin Wallin Little Deere 67,80 58,27
11 Bengt Jönsson Victoria

Standard 2400

Namn och Traktor: 1:a drag 2: drag Pull off Plac.
1 Julius Nilsson IH 276
2 Patrik Madsen IH 523
3 Monia Nilsson Viktor 230 95,40 93,95 3
4 Hugo Svensson BM 400 69,75 FP 80,01 1
5 Christian Jönsson Volvo T430 FP 69,64 2

Standard 3400

Namn och Traktor: 1:a drag 2: drag Pull off Plac.
1 Rune Andersson Bm 350 boxer FP 74,18 5
2 Lars Lindskog BM 2250 FP 75,82 2
3 Christoffer Olsson BM 600 91,62 FP 74 6
4 Anders Håkansson Volvo Bm 350 Boxer 69,69 FP 67,12 7
5 Bo Nilsson boxer 350 FP 74,50 4
6 Anders Jönsson boxer 350 FP 75,0 3
8 Emma Thyrén BM 700 FP 76,59 1
9 Patrick Madsen IH 67,26 59,33 8

Standard 4400

Namn och Traktor: 1:a drag 2: drag Pull off Plac.
1 Alex Petersson IH 1246 82,56 FP                  2
2 Hans-Åke Andersson Ford
3 Martin Larsson Ford 7700 82,70 83,36 3
4 Pontus Wallin Valmet 703 82,10 81,76 5
5 Daniel Nilsson Volvo bm 700 84,91 FP 84,13 1
6 Julius Nilsson Fiat 980 84,06 82,36 4
7 Oskar Widerfalk Volvo BM 470 Bixon 79,87 81,45 7
8 Magnus Hall BM 470 78,35 81,70 6

Standard 5700

Namn och Traktor: 1:a drag 2: drag Pull off Plac.
1 Göran Lindahl BM 810 FP 83,88 3
2 Daniel Persson Ford 9600 FP 110 1
3 Rune Andersson Case1370 FP 69,90
4 Jörgen petersson John Deere 4440 FP 96,27 2
5 Mattias Nilsson Volvo BM 810 FP 73,00
6 Hans-Åke Andersson Ford 8700
7 Christoffer Larsson Ford 9600 Blue knight
8 Sebastian Ferrius Volvo BM 810 FP 79,61 6
9 Filip Göransson Ford 9600 FP 79,94 5
10 Joakim Svensson Volvo 2650 FP 80,68 4
11 Stefan pettersson MF 1135 FP 77,19 7
12 Jesper Nilsson Volvo bm 2650
13 Arne Nilsson JD 4230 FP 40,02

Standard 7500

Namn och Traktor: 1:a drag 2: drag Pull off Plac.
1 Jörgen petersson Case 1370 FP 123,84 2
2 Leif Gunnarsson Volvo bm 2654 FP 71,27 4
3 Niklas Pettersson Volvo Bm 814 FP 131,36 1
4 Fredrik Olsson IH 1086 FP 87,96 3
5 Ingmar Nilsson (Tarzan) Volvo 810
6 Lennart ”Nenne ” Karlsson Nennes TW 30 FP 62,21 6
7 Johannes Håkansson Ford TW 35 FP 55,89 8
8 P-O Widerfalk Volvo BM 2654 FP 61,60 7
9 Markus Dahlman JD 4640 FP 67,77 5

 

Farmstock 3600

Namn och Traktor: 1:a drag 2: drag Pull off Plac.
1 Caj Höst CH Rail FP

Farmstock 4500

Namn och Traktor: 1:a drag 2: drag Pull off Plac.
1 Kalle Tagesson Heavy Metal 60,46 3
2 Daniel Ruderfelt Diesel Addict 49,34 53,86
3 Martin Göransson Blue Wiking FP 99,70 1
4 Andreas / Michael Jönsson Wifes Nightmare FP 8,90 2

Prostock

Namn och Traktor: 1:a drag 2: drag Pull off Plac.
1 Roger Svensson Green Dragon 60,82 FP

Modifierat 500

Namn och Traktor: 1:a drag 2: drag Pull off Plac.
1 Adrian Rude´n Nothing for mama
2 Lucas Andersson/ Axel Jönsson Doris Junior FP 51,94 1
3 Lucas Andersson/ Axel Jönsson En satans Värdelös jävel 57,08 3
4 Fanny Stämmgård FP 45,25 2

Modifierat 600

Namn och Traktor: 1:a drag 2: drag Pull off Plac.
1 Dennis Bernhardsson Little Swed-Trac
2 Mikael Kristensson Black Pearl FP 53,00 2
3 Olof Roth Wicked Toy FP 53,37 1

Compact Diesel

Namn och Traktor: 1:a drag 2: drag Pull off Plac.
1 Tobias Jönsson Volvo BM
2 Peter Larsson Hardcore Harvester FP
3 Martin Boström Mini X3M

Pickup

Namn och Traktor: 1:a drag 2: drag Pull off Plac.
Magnus Vöx Dodge 57,60 62,14 2
Bosse Lundblad Dodge 69,45 78,49 1
Sonny Tolander Range Rover 40,77 3
Tobias Persson Halvbandare 63,68

 

Resultat Tvängstorp 2016-04-30

2400
 Drag 1  Drag 2  Pull off  Resultat
Johan Lindahl    BM 230 Full pull 82,52 5
Monia Nilsson  BM 230 Full pull 88,62 4
Ellen Carlsson BM 230 Full pull 93,2 3
Lille Julle Nilsson 39,8 68,74 7
Christian Jönsson BM 430 Full pull 94,71 2
Magnus Hall BM 20 77,95 FP 78,79 6
3400
Anders JönssonBM 350 FP 72,3 3
Lars Lindskog BM 2250 FP 73,1 2
Bo Nilsson BM 350 FP 72,16
Team JC BM 36
Emma Thyren BM 700 FP 122 1
Christoffer Olsson BM 600 53,99 FP 71,8
4400
Kristoffer Larsson Ford 7700 83,96 FP 89,12 2
Alex Pettersson IH 1246 FP 76,93
Janne Nilsson BM 700 FP 83,94
Andreas PaulssonFord 7700 81,71 FP 90,66 1
Pontus Wallin Valmet 703 FP 86,94 3
Arne Nilsson Fiat 980 71,91 FP 84,46
5700
Marcus Dahlman MF 1135 FP 86,75 120
Martin Wallin Same 150 FP 89,53 120 2
Göran Lindahl BM 810 FP 80,24 120
Camilla Göransson JD 4440 FP 90,84 120 1
Daniel Persson Ford 9600 FP 88,19 120 3
Team JC BM 810
Jocke Svensson BM 2650 FP 94,39
Rune Bösk Case 1370 FP 83,12 120
Henrik Nilsson BM 2650 FP 102,86
7500
Henrik Nilsson BM 2654 72,84 79,33
Stefan Pettersson JD 4640 FP 59,66 3
Fredrik Olsson IH 1086
Niklas Pettersson BM 814 95,1 FP 120 2
Julle      Case 1370 FP 120 1
Ingmar Tarzan Nilsson BM 810 93,17 95,91
Filip Göransson Ford 9600
Jesper Nilsson BM 2650
Hot 4400
Pernilla Persson JD 3130 105 1
Magnus Emilsson Ford 7710 61,28 68,69 3
Hans Åke Ford Major 85,4 84,13 2
Matti Jönsson Simply Blue
Hot 5700
Roger 75,96
Benny Tyren Big Bison 89,94 3
Niklas Boqvist JD 4440 FP 3,36 Disk
Mats olsson BM Bison FP 83,04 2
Bengt Happo Jönsson Viktoria FP 96,61 1
Pick up
Julle Cheva FP 65,65 2
Andreas Berg Cheva FP 113,02 1
Lasse Dodge FP 61,47 3
Truls Nilsson Nissan Kingcab 47,31 47,11 6 6
Emma Andersson Dodge 54,6 56,19 5 5
Gustav FP 60,85 4
950
Olof Roth Sweden iron toy
Anna Kronvall Wild Thing 76,41  2
Robban Andersson Cougard 76,48  1
Peter Larson Golddigger 69,14  3
Farmstock 3600
Caj Höst CH Rail 68,35 FP 2
Annette Madsen 8eren 60,22 FP 103,77 1
Farmstock 4500
Team Jönsson Wifes Nightmare
Team Göransson Blue Wiking FP 117,08 1
Kalle Tagesson Heavy metall FP 103,04 2
Daniel Ruderfelt Diesel addict FP 3
Uppvisning
Bo Inge Ljungren Silver Spirit 84,56 93,13 1
Roger Svensson Green Dragon 42,56 2

 

Tvängstorp traktorpulling 1-2 maj 2015
Gardenpulling 350 kg Drag 1 Drag 2 Pull off Resultat
1. Wiktor Andersson FP 26,69
2. Oliver Andersson FP 45,95 1
3. Hugo Andersson FP 25,12
4. Arvid Andersson FP 29,95 3
5. Lucas Andersson FP 32,42 2
Gardenpulling 500 kg
1. Erik Jönsson FP 38,02 1
2. Isac Jönsson FP 36,65 2
3. Axel Jönsson FP 29,94 3
4. Elin Jönsson FP 27,75
5. Albin Jönsson FP 22,25
2400 Standard
1. Johan Lindahl FP 101,85 3
2. Monia Nilsson FP 103,79 2
3. JC Ellen FP 109,39 1
3400 Standard
1. Kristoffer Olsson FP 58,64
2. Rickard Borstis STRUKEN
3. Anders Jönsson FP 67,93 3
4. Bo kolibri Nilsson FP 86,4 2
5. Lars Lindskog FP 100,84 1
6. Tomas Tärning FP 39,4
7. Linus Folkesson FP 41,15
4400 Standard
1. Pontus Wallin 52,89 FP 38,55
2. Arne Nilsson FP 36,82
3. Andreas Paulsson FP 52,62
4. Kristoffer Larsson FP 56,78
5. Julle Pettersson FP 58,65 2
6. Bengt Håkansson FP 57,86 3
7. Magnus Emilsson FP 110 1
8. Eddie Johansson 92,46 FP 50,37
9. Robin Nilsson FP 53,54
10. Anders Eriksson STRUKEN
5700 Standard
1. Martin Wallin FP 100,48 1
2. Julle Pettersson FP 92,83 2
3. Göran Lindahl FP 85,46
4. Nibbe Persson FP 88,25
5. Jocke Svensson FP 75,76
6. Andreas Dahlberg 64,58 98,48
7. Jonas Jakobsson 99,65 FP 63,28
8. Bengt Nilsson 96,9 FP 66,72
9. Markus Dahlman FP 89,56 3
10. Jörgen Karlsson FP 82,88
11. Mikael Nilsson FP 81,86
12. Mattias Nilsson FP 76,74
7500 Standard
1. Julle Pettersson FP 101,26 1
2. Marcus Dahlman FP 90,65
3. Henrik Nilsson 69,46 73,1
4. Stefan Pettersson FP 78,32
5. Niklas Pettersson FP 98 2
6. Ingmar Nilsson 91,95 FP 85,51
7. Leif Gunnarsson FP 89,1
8. Rune Andersson FP 84,69
9. Magnus Vöcks FP FP 95,79 3
7500 4 WD
1. Fredrik Olsson FP FP 92,23 2
2. Magnus Vöcks FP FP 110 1
3. Pontus Wallin FP FP 70,78 3
Hotfarm 4400
1. Pernilla Persson FP 100,22 1
Hotfarm 5700
1. Erik Franzen FP 1
600 Compact
1. Tobbe Jönsson 0
600 Modifierat
1. Peter Larsson 55 52,44 61,36 2
2. Tomas Alexandersson 68,81 53,64 57,58 1
Farmstock 3600
Caj Höst – CH RAIL 120 110 1
Anna Cronvall – Wild Thing 50,12 27,63 2
Anette Færk Madsen – 8’eren STRUKEN
Farmstock 4500
Kalle Tagesson – Heavy metall 77,22 106,4 1
Andreas Jönsson – Wife Nightmares 72,81 2
Martin Göransson – Blue Wiking         52,93 3